مقایسه بین آکواریوم آب شور و آکواریوم آب شیرین


تقریبا می توان گفت جزء اولین سوالات افرادی که قصد خرید آکواریوم را دارند؛ مقایسه  آکواریوم آب شور و آب شیرین می باشد.ما در اين مطلب به بررسی اختلاف های بین این دو نوع آکواریوم از چندین منظر می پردازیم:

۱) کیفیت آب:

در هر دو نوع آکواریوم حتما باید مواد مواد مضر آب از تانک حذف گردند ( مانند کلر و آمونیاک ) و هر دو نوع آب بایستی کاملا فیلتر گردند، چنانچه تانک آب شور دارای نرم تنان و مرجان های دریایی باشند نیاز به پروتئن خاصي به نام اسكيمر هستند كه اين نوع ماده به طور معمول در تانک آب شیرین مورد استفاده قرار نمی گیرد . تفاوت دیگر این دو نوع آب از نظر کیفیت PH می باشد که PH آب شیرین ۷ و PH آب شور ۸ می باشد که در نتیجه در آکواریوم آب شیرین تنظیم کردن PH نیز راحت تر می باشد  . فرق دیگر این دو آب این است که نمک اضافه شده به تانک آب شور می بایست  به تناسب شرایط ماهی‌ و غلظت سنج به مخزن اضافه شود تا به غلظت عالی برسد؛ اما در آب‌‌شیرین این مورد نیازی نیست.

۲)ماهی :

به طور قطع می توان گفت مهم ترین هدف استفاده از یک آکواریوم لذت بردن از زیبایی آن است. ماهی‌ های آب‌شور را می‌توان زیباتر از ماهی‌های آب شیرین به حساب آورد.

بیشتر ماهی‌های آب‌شور رنگ‌های چشم نواز و دلربایی نیز دارند و همچنین دارای جنب و جوش بسیاری هستند به طور نمونه دلقک ماهی یا همان Anemone fish  که یکی از معروف ترین  ماهی‌های آب شور در دنيا محسوب می شود،البته ماهی‌های آب شیرین زیبایی  هم وجود دارند ولیکن به طور كلی پوست بدن شان به روشنی ماهی های آب‌شور نمی باشد. شایان ذکر است که ماهی آب شور نسبت به ماهی آب شیرین گران تر و حساس تر می باشند.

۳)نگهداری :

یقینا ماهی‌های آب شور در مقایسه با ماهی های آب‌شیرین حساس تر بوده و این به این معنی است که این نوع ماهی ها در قیاس با ماهی های آب شیرین خواهان مراقبت بیشتری بوده، توجه بسيار به نوع و  کیفیت آب و همچنين رژیم غذایی و تجهیزات لازمه این نوع آکواریوم مي باشد. مي توان گفت كه تعداد زيادی از ماهی‌های آب‌شیرین معمول نسبت به محیط­‌های گوناگون  مقاوم و انعطاف‌­پذیر هستند و تا زمانی که در شرایط بحرانی قرار نگیرند خطری آنان را تهدید نمی کند. ولیکن ماهی آب‌شور بسیار به نور، دما، pH و … حساس بوده.در نتیجه بدون رعایت شرایط حفظ به سرعت سلامت خود را از دست داده و متاسفانه از بین می روند.

۴)هزینه :

می توان گفت راه انداختن یک آکواریوم اصولی و کارآمد بدون توجه به نوع آکواریوم  ارزان نبوده؛ می توان گفت  هزینه سرویس کردن آکواریوم آب شور و خدمات مورد نیاز آن در مقايسه با   آکواریوم  آب‌شیرین پر هزينه تر بوده. به طور نمونه  آب‌شور نیاز به فیلترهای تخصصی‌تر و در نتیجه گران‌تری دارد، همچنین هزینه ماهی‌های آن نیز بیشتر از ماهی‌ها آب‌شیرین بوده.

مورد دیگر این است که هزینه ساخت آب مورد نیاز آکواریوم آب شور نسبت به آکواریوم آب شیرین بیشتر است.

 

نکته مهم

نگهداری ماهی آکواریوم آب شور پیچیده تر از ماهی های آکواریوم آب شیرین است. در نتيجه بهتر است افرادی که تازه قصد لذت بردن از آکواریوم را دارنداز ماهی های آب شیرین استفاده کنند.

بررسی تفاوت های آکواریوم آب شیرین و آب شور

 

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهدرباره ماوبلاگتماس با ما